Academic House
Academic House
"Mycket nöjd, en av de bästa
kurserna jag deltagit i."
LÄS RECENSIONER

Sex av tio chefer litar inte på anställda

Enligt en brittisk undersökning så litar 60% av cheferna inte alltid på sina anställdas sjukskrivningar. Undersökningen som berör små och medelstora företag säger också att nästan fyra av tio chefer kontrollerar sina anställda genom sociala medier.

 

I november publicerar Sveriges Företagshälsor Jobbhälsobarometern som visar hur sjukfrånvaron ser ut i landet. Samtidigt visar en brittisk undersökning att det finns en brist på förtroende mellan chefer och anställda i brittiska organisationer. 60% av cheferna svarade att de inte alltid litade på att sjukskrivningen var korrekt. Nästan hälften av de tillfrågade anställda personerna svarade samtidigt att de kände nervositet över att sjukanmäla sig.

 

Ett annat resultat som undersökningen visade är att kostnader för sjukskrivningar stiger i takt med storlek på organisation. Lägst antal sjukdagar hade anställda på så kallade mikroföretag, med upp till tio anställda, medan anställda på större företag hade fler sjukdagar i genomsnitt.

- Läs mer om undersökningen här -

 

 

 

- Tillbaka till nyheter -

 

 

 

Följ med i diskussionen och få uppdateringar i ditt flöde.

Följ oss på Facebook Se oss på LinkedIn

 

 

Ligg steget före!


Prenumerera på tips och nyheter med verktyg för framgångsrik projektledning, ledarskap eller försäljning.

Jag är intresserad av:

 

 

 

Närmaste kursstarter


Effektiv Feedback 17 okt
Projektledning 1+2 20 okt
Praktisk projektledning 20-21 okt
Projektprogrammet 20 okt
Praktisk projektledning 3-4 nov
Ledarskap - Ny som chef 5-6 nov
Förhandlingsteknik 11-12 nov
Extended DISC Certifiering 11-12 nov

 

 

 

Sagt av tidigare deltagare


"Kursledaren var väldigt bra! Bra material och mix mellan föreläsning och grupparbete. Jag har efter dessa två dagar förstått mitt projekts mål – vilket var ett helt annat än när jag kom hit – även om jag kommer arbeta med samma sak. Detta ger mig en mycket bättre bild av helheten och mitt ansvar."
Karin Bergqvist, Barnfonden

 

 

 

Extra minikurs ingår


För att förstärka effekten och nyttan av din insats så bjuder vi på en extra halvdagskurs när du går en av våra öppna utbildningar.

 

 

 

Är ni flera personer?


Har du kollegor som också vill utveckla kompetens inom ledarskap, projekt eller affärsmannaskap? Då ska ni titta närmare på våra kurspaket.

 

 

 

Academic House-modellen


Alla öppna kurser hos Academic House innehåller förberedelse, kursdagar, uppföljning och en valfri minikurs. Vi ger dig stöd, träning och kunskap för att utveckla ditt ledarskap, dina projekt och din kommunikation.

Utbildningar |  Ledarskapsutbildning |  Projektledarutbildning |  Kommunikationsutbildning |  Chefsutbildning |  Säljutbildning |  Presentationsteknik |  Tipsbrevet