Surfar du i svartvitt?
Av: Magnus Österholm
Mobilerna tar idag en stor plats i vår vardag. Oavsett om vi köper något på Blocket, bokar ett hotell eller kollar tv tablån så gör många det via telefonen. Skärmarna skapar stora möjligheter men det påverkar samtidigt våra förmågor och skapar stora utmaningar för vår hjärna.
För en tid sedan läste jag boken Skärmhjärnan av överläkaren och psykologen Anders Hansen. Hansen är högaktuell i många medier, inte minst för hans hyllade sommarprat och hans nya serie på SVT. Boken reflekterar över vad alla skärmar och sociala medier gör med vår hjärna. Hur påverkar de vår förmåga att fungera? |
![]() |
Kortfattat och förenklat beskriver Hansen det så här: Om du spenderar mycket tid bakom skärmen så påverkas din förmåga till uppmärksamhet och koncentration negativt. Det leder även till sämre sömn och återhämtning. Detta sammantaget leder vanligen till en mängd negativa konsekvenser för både din fritid och ditt arbete.
Det finns naturligtvis en hel del positiva sidor med den nya teknologin också. Vi kan hålla kontakten med vänner och familj vart som helst i världen, vi bokar tid hos frisören och vi slipper promenera till bankkontoret. Men det viktiga är att det är vi själva som bestämmer över tiden som vi spenderar i en digitaliserad tillvaro. |
Detta sammantaget leder vanligen till en mängd negativa konsekvenser för både din fritid och ditt arbete |
Efter att ha läst boken så gjorde jag ett test. Jag avinstallerade Facebook från mobilen och ställde om skärmen till svartvitt. Resultatet var slående. Redan efter några dagar så upptäckte jag att jag lade mindre fokus på skärmen i min ficka.
Så, här kommer en utmaning till dig. Testa att surfa lite svartvitt och se om du får en ännu mer färgglad tillvaro i verkliga livet! Antar du den?
![]() |
Magnus Österholm |
Lär dig mer om hjärnan, hållbara arbetssätt och ett modernt ledarskapi utbildningarna:
- Personlig effektivitet -
- Din hjärna på jobbet -
- Ledarskap - Ny som chef -
- Chef- och Ledarprogrammet -
- Tillbaka till översikten -
Följ med i diskussionen och få uppdateringar i ditt nyhetsflöde. Gilla Academic House på:
Ligg steget före!
Prenumerera på tips och nyheter med verktyg för framgångsrik projektledning, ledarskap eller försäljning.
Jag är intresserad av:
Närmaste kursstarter
| Ledarskap - Ny som chef | 28-29 jan |
| Praktisk projektledning | 4-5 feb |
| Projektprogrammet | 4 feb |
| Projektledning 1+2 | 4 feb |
| Personlig effektivitet | 5 feb |
| Kreativa workshops | 6 feb |
| Förändringsledning | 10-11 feb |
| Förhandlingsteknik | 10-11 feb |
Sagt av tidigare deltagare
"Kursledaren var väldigt bra! Bra material och mix mellan föreläsning och grupparbete. Jag har efter dessa två dagar förstått mitt projekts mål – vilket var ett helt annat än när jag kom hit – även om jag kommer arbeta med samma sak. Detta ger mig en mycket bättre bild av helheten och mitt ansvar."
Karin Bergqvist, Barnfonden
Extra minikurs ingår
För att förstärka effekten av din insats så bjuder vi på en extra halvdagskurs när du går en av våra öppna utbildningar.
Ta vara på årets utbildningsbudget!
Har året sprungit iväg och utbildningsbudgeten riskerar att bli outnyttjad? Här hittar du tre smidiga sätt att boka in din kompetensutveckling före årsskiftet och samtidigt behålla friheten att genomföra den när det passar dig.
Är ni flera personer?
Har du kollegor som också vill utveckla kompetens inom ledarskap, projekt eller affärsmannaskap? Då ska ni titta närmare på våra kurspaket.
Academic House-modellen
Alla öppna kurser hos Academic House innehåller förberedelse, kursdagar, uppföljning och en valfri minikurs. Vi ger dig stöd, träning och kunskap för att utveckla ditt ledarskap, dina projekt och din kommunikation.



