Academic House banner>
"Tack för två otroligt givande dagar.
Jag är mycket nöjd och fick ut massor."
LÄS RECENSIONER
Academic House

Personlig tränare - PT på jobbet

Det blir allt vanligare att anlita en personlig tränare när vi går till gymmet. Man kanske vill få bättre kondition eller bygga muskler. En personlig tränare hjälper dig att ta kontroll över din träning. Men detsamma gäller ditt arbete.

Det kan nu skaffa en personlig tränare som hjälper dig få kontroll över din arbetstid, dina aktiviteter, din stress och din kalender. Detta är en tjänst för dig som inte vet var du ska börja i den långa att-göra-listan, dig som har åtminstone en boll för mycket i luften eller dig som missar viktiga åtaganden.

personlig tränare - pt på jobbetpersonlig tränare - pt på jobbet

Det finns sätt att ta kontroll, effektivisera och skapa luft i kalendern. Genom att identifiera dina tidstjuvar kan vi gemensamt ta fram en handlingsplan och därefter påbörja en förändring. Vi ger dig ett viktigt och konkret stöd under arbetes gång.



Vi kan hjälpa dig med:

  • Individuell tidsinventering, tidstjuvar och störningar
  • Genomgång av arbetsplats och förutsättningar
  • Framtagning av handlingsplan
  • Stöttning och uppföljning
  • Genomgång och utbildning för närmaste chef
  • Att skapa positiva vanor
  • Träning i effektiva arbetssätt
  • Uppföljning med medarbetare och chef






Distansutbildning?


Har du inte möjlighet att medverka på kursen på plats? I många av våra utbildningar går det även bra att delta på distans.

 

 

 

Referenser


"Mycket tid för diskussioner utan att något behövde strykas – väldigt väl planerat och genomfört. Det gick verkligen att applicera de olika momenten på den egna verksamheten."
Ingela Loell, Centrum för Molekylär Medicin

 

 

 

Kursstarter i närtid


Extended DISC Certifiering 6-7 dec
Stresshantering 8 dec
Praktisk projektledning 13-14 dec
Effektiva möten 30 jan
Ledarskap - Ny som chef 6-7 feb
Personlig effektivitet 13 feb
Praktisk projektledning 21-22 feb
Presentationssteknik 18-19 mar

 

 

 

Tillämpa dina kunskaper


Kom igång med dina nya kunskaper direkt efter kursen. Lägg till en digital tillämpningsdel och få fortsatt träning när du är tillbaka på ditt arbete.

 

 

 

Aktuella minikurser


Stresshantering 8 dec
Effektiva möten 30 jan
Feedback 21 mar
Konflikthantering 19 apr
Positiv påverkan 30 maj
Kreativa workshops 20 sep

 

 

 

Varför hör de inte vad jag säger?


Utveckla er kommunikation med kunder, medarbetare och samarbetspartners. Med en Extended DISC personprofil har du möjlighet att anpassa din kommunikation och nå fram.

 

 

 

Vad ingår i utbildningen?


I alla öppna utbildningar ingår:
  • Digital uppstartsdel
  • Kursdagar
  • Uppföljning efter din kurs
  • Valfri minikurs
  • Dokumentation
  • Intyg/Certifikat

  • I flera utbildningar så kan du även lägga till en tillämpningsdel efter kursen. Under 6 månader efter kursen får du då repetition, övningar och träning att genomföra på din arbetsplats.

     

     

     

    Håll dig uppdaterad...


    ...och få aktuella nyheter och tips. Välj ett eller flera ämnen som du är intresserad av och anmäl dig här!

    Utbildningar |  Ledarskapsutbildning |  Projektledarutbildning |  Kommunikationsutbildning |  Chefsutbildning |  Säljutbildning |  Presentationsteknik |  Tipsbrevet